Dla aktywnych

PARALOTNIARSTWO

Czy nie uważasz, że Ty i Twoi pracownicy szkolą się w niemal laboratoryjnych warunkach?Czy Twoi pracownicy są gotowi na rozwiązywanie nowych, niestandardowych problemów?Czy potrafią przezwyciężyć siłę żywiołów?Odwołaj się do początków…Odwołaj się do natury…
Skorzystaj z naszej integracji OUTDOOR

Integracja OUTDOOR – to zespół zadań jakie muszą wykonać uczestnicy z podstawowym założeniem, że wszystko odbywa się w terenie. Często nieznanym, dzikim – ale przede wszystkim dającym możliwość wykonania pewnych zadań. W zależności od celów jakie stawiamy przed integracją, a także od grupy z jaką będziemy współpracować wybieramy miejsce. Może to być cichy zakątek Jury Krakowsko-Częstochowskiej, centrum Zakopanego lub bieszczadzkie pustkowia. Mogą to być narty na lodowcu lub rwąca rzeka w Czarnogórze. Może być to Argentyna i Ziemia Ognista. Chcesz integrację na Madagaskarze, stać Cię na to – nie ma sprawy – pojedziemy tam i zrobimy dla Ciebie niesamowite przedsięwzięcie na tej urokliwej wyspie.Najważniejsze, żebyś wiedział co chcesz przez to osiągnąć – my zorganizujemy resztę!

Przedstawiamy kilka możliwości:

  1. klasyczna integracja przez outdoor – jest cel (np. współpraca miedzy działami), proponujemy miejsce, budujemy scenariusz, wplatamy w to sensowne atrakcje – Ty to akceptujesz – pracownicy uczestniczą w integracji, dobrze się bawią i przy tym zdobywają umiejętności zgodne z założeniami\
  2. integracja – wyjazd oparty o elementy outdoor, jego głównym zadaniem jest stworzenie warunków do nawiązywania kontaktów, budowania pozytywnych relacji między pracownikami – idealne gdy zaczynamy pracować z nowym zespołem, po fuzji, połączeniu nowych działów lub gdy widzimy, że pracownicy się „oddalają od siebie”,
  3. wyprawy i wyjazdy motywacyjne – nadszedł czas byś nagrodził swoich pracowników? Wyślij ich na integrację w piękny zakątek świata. Potraktują to jako nagrodę, a przeprowadzona integracja przyniesie zamierzony cel. Sprawdzone!!!
  4. outdoor dla najlepszych – zdobądź szczyty najwyższych gór, nurkuj w rafie koralowej, odwiedź najpiękniejsze zakątki Patagonii lub poczuj klimat offroad’u na Saharze. Masz grupę najlepszych managerów, stałych dostawców. Chcecie zrobić coś niekonwencjonalnego, mnóstwo adrenaliny, która nakręci Was do dalszej pracy? Ta oferta jest dla Ciebie…

Atrakcje podczas integracji:

  1. wspinaczka
  2. techniki linowe – tyrolki, zjazdy, wychodzenie po linie
  3. elementy orientacji w terenie – nawigacja, gps itp.
  4. quady
  5. offroad
  6. sporty wodne – kajaki, pontony, tratwy ratunkowe
  7. paralotnie
  8. skoki ze spadochronem
  9. sztuki walki
  10. paintball
  11. broń pneumatyczna i palna

Skialpinizm – Pierwsze kroki

Współczesne narciarstwo wysokogórskie to powrót do korzeni, bunt przeciwko degradacji środowiska przez stawiania wszędzie wyciągów narciarskich i wycince lasów pod nartostrady. To także poszukiwanie ciszy i spokoju w zabieganym świecie oraz miłość do niezmąconej niczym przyrody. Skialpinizm to także idealna forma zimowego treningu dla biegacza, kolarza oraz wszystkich osób, które lubią trening w górach i potrafią lub chcą nauczyć się jeździć na nartach. 

SKIALPINIZM JAKO FORMA TRENINGU

Podczas podejść wzmacniają się wszystkie partie mięśniowe, pracują nogi, obręcze biodrowe i cały tułów a także ramiona podczas ciągłej pracy kijkami. Wzmacnia się układ oddechowy i krążenia. Trening wysokogórski (2000-3000m. n.p.m.), który zimą w butach biegowych jest utrudniony można wykonać na nartach skitourowych a efekt będzie dokładnie taki sam. Zwiększy się liczba czerwonych krwinek, co wpłynie na polepszenie transportu tlenu do komórek a w rezultacie zwiększy możliwości naszego organizmu. Dodatkowo waga sprzętu oraz paca podczas zjazdów sprawią, że mięśnie nóg będą silniejsze, co podczas treningów i biegów będzie znacznie odczuwalne, to taki nietypowy trening siłowy. Trening skitourowy to nie tylko okres przejściowy i przygotowawczy. Można nim realizować także przygotowanie specjalne ( siła, interwały na ustalonych zakresach treningowych). Dla biegacza jest to doskonała forma realizacji treningu w okresie zimowym, podczas obozów lub ferii z rodziną a przy tym odmiana od monotonii znanych już kilometrów ścieżek biegowych.

PODSTAWOWY SPRZĘT

Na podstawowy sprzęt skialpinisty składają się narty, których jest na rynku bardzo dużo i kupno ich jest najmniejszym problemem. Zakładając, że wszyscy jesteśmy biegaczami i zależy nam przede wszystkim na optymalnym treningu należy wybrać narty skitourowe typu adventure, które dla początkującego skialpinisty będą optymalne wagowo (ok. 1100-1300g/1 nartę). Lżejsze narty to mniejszy komfort zjazdu, cięższe to zbędne obciążenie na podejściu. Długość narty powinna stanowić 75-80% wzrostu narciarza.

Drugim ważnym elementem przy doborze sprzętu są wiązania. Muszą one mieć możliwość uwolnienia pięty, tak aby na podejściu mogła ona pracować swobodnie, jak przy wiązaniach biegowych, natomiast przy zjeździe musimy być w stanie zamocować narty, wiązanie i buta tak żeby trzymały nas jak sprzęt zjazdowy. Tu także decydującym aspektem jest waga. Na rynku dostępne są wiązania szynowe, bardzo podobne do zjazdowych np. Evolution Light(1300g/parę), Naxo(2400g/parę) Silwretta jest to jednak sprzęt ciężki. Skialpiniści wyczynowi a także osoby, które traktują narciarstwo wysokogórskie treningowo zaopatrzeni są w wiązania Dynafit (ok.660g/parę zależnie od modelu),które maja jedną wadę. Trzeba mieć do nich buty ze specjalnymi dziurkami do mocowania wiązań, ale te są dostępne na rynku i coraz popularniejsze. Buty skitourowe musza posiadać jeszcze jedną cechę – możliwość przepięcia ich na chodzenie, tak aby przy podejściu noga mogła właściwie pracować i na zjazd żeby but mógł być odpowiednio usztywniony. Taki sprzęt produkuje między innymi Scarpa i  Dynafit. Kolejny z ważnych elementów wyposażenia to „foki”, rzecz o której nie można zapomnieć chcąc podchodzić pod górę, bez nich się NIE DA!! To pasy wykonane z mocheru lub materiałów syntetycznych, które na podejście, za pomocą specjalnych zaczepów i kleju przymocowujemy na ślizgi nart. Po wejściu na nasz cel jednym ruchem dają się odkleić i po zapięciu butów oraz nart możemy zjeżdżać. Na dłuższe wycieczki najlepiej zaopatrzyć się w dwie pary fok, ponieważ przy bardzo niskich temperaturach klej czasami zamarza i nie można przykleić tych samych drugi raz. Sprzętem o którym nie możemy zapomnieć są jeszcze kijki, mogą być biegowe (lepsze) lub zjazdowe, ale wymierzone tak aby stojąc na płaskiej powierzchni sięgały nam pod pachę, żebyśmy w głębszym śniegu nie mieli ich na wysokości kolan. Dla bezpieczeństwa warto także zaopatrzyć się w kask, na początek wystarczy rowerowy, oraz mieć ze sobą oczywiście plecak z zapasem picia i jedzenia.

Skialpiniści z większym doświadczeniem mogą wybrać bardziej extremalną formę narciarstwa wysokogórskiego – wycieczki w góry wysokie: Tatry, Alpy, Dolomity.

Wyjazdy tego rodzaju wiążą się już jednak z większym niebezpieczeństwem dla zdrowia, dlatego każdy skitourowiec pragnący wybrać się na taki wyjazd powinien przejść podstawowe szkolenie wspinaczkowe, najlepiej zimowe i lawinowe a także zaopatrzyć się w niezbędny w wysokich górach sprzęt: raki, czekan, detektor lawinowy, sondę lawinową i łopatę. Często także linę, uprząż i przyrządy asekuracyjne.

JAK I GDZIE STAWIAĆ PIERWSZE KROKI

Aby spróbować skialpinizmu nie trzeba od razy kupować całego sprzętu. Na polskim rynku od niedawna funkcjonują wypożyczalne sprzętu skitourowego, w Zakopanem jest ich kilka. Można także skorzystać z zajęć proponowanych przez niektóre sklepy internetowe, które prowadzą także wypożyczalnie sprzętu.

Dla osób posiadających już sprzęt do narciarstwa wysokogórskiego dobrym rozwiązaniem będzie wspólny wyjazd na narty z członkami klubów zrzeszających skialpinistów, kluby takie posiadają zarówno doświadczonych instruktorów i zawodników jak również sporą rzeszę narciarzy turystów regularnie organizujących wyjazdu zarówno w góry polskie jak i góry Europy.

Kolejnym sposobem na rozpoczęcie przygody z skitourami jest udział w kursach narciarstwa wysokogórskiego organizowanych przez Polski Związek Alpinizmu. Są to kursy płatne.

Najważniejszą rzeczą jest aby pierwsze wycieczki rozpocząć od terenu stosunkowo łatwego – Beskidy i szczególnie na pierwsze wycieczki nie wybierać się samemu gdyż poruszanie się w terenie mało uczęszczanym przez turystów może być zgubne dla dla samotnego narciarza.