• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
bannerlogo.jpg

CIEKAWE KSIĄŻKI W PROMOCJI

Artykuły

Zanim sobie coś kupisz

Zapytaj się bardziej doświadczonych kolegów, czy fenomenalne skrzydło, które ktoś oferuje Ci po "super atrakcyjnej" cenie nie jest po prostu zwykłym "nielotem", nie produkowanym już od kilku lat.

Zanim wyłożysz pieniążki musisz skrzydełko przelecieć i wypróbować, czy skrzydło  rzeczywiście lata i czy dasz sobie na nim radę.


Dla pewności kilkakrotnie sprawdź dokładnie stan linek, szwów i krawędzi natarcia skrzydła. Skrzydło stare i zużyte można od razu rozpoznać po przetarciach, wymienianych linkach, koszmarnej wręcz sztywności linek i po materiale, przez który możesz dmuchnąć, jeśli przyłożysz doń usta...

Co ciekawsze, zachodnie czasze wcale nie są dużo droższe od polskich, a zdarzają się TAŃSZE! Osobiście uważam, że nie ma jeszcze polskich konstrukcji, które byłyby lepsze od odpowiadającym im klasą skrzydeł firm UP, Airea czy Edel... A roczne lub dwuletnie zachodnie skrzydło dobrej klasy ze wszelkimi atestami można kupić już za 1000-1500 EUR. Oczywiście coraz więcej jest w Polsce niezłych naszych skrzydełek, w końcu nasi rodzimi producenci też rozwijają się, latają na zawodach i zdobywają laury. I to na polskich skrzydłach!

Jak zdobyć sprzęt - co kupić, czego unikać...

Generalnie każdy szanujący się glajciarz dosyć często zmienia skrzydło - średnio raz na dwa sezony. Dlatego rynek skrzydeł używanych jest ogromny i dlatego warto wiedzieć, czy ktoś nie sprzedaje nam kota w worku za koszmarne pieniądze. Najłatwiej kupić po prostu skrzydło nowe i nie zawracać sobie głowy i innych części ciała. Ale niestety nie każdego stać na wydanie około 5000 złotych (lub dużo więcej) na samym początku glajciarskiej kariery.

A teraz kilka uwag o sprzęcie:

Jest kilka podstawowych zasad przy kupnie:Po pierwsze poradź się kilku już latających znajomych - zbadaj ich sugestie i odczucia, ale poobserwuj na czym oni sami latają i jaki reprezentują poziom. Trudno oczekiwać cennych uwag od kogoś, kto nie potrafi opanować skrzydła przy starcie, termika go przeraża a lot na żaglu należy do jego niebotycznych marzeń... Skrzydło, czyli czasza - musi być dopasowana do twojej wagi i umiejętności. Kosztuje od 1000 złotych (za stary bubel) do nawet kilku tysięcy Euro. Dobre skrzydło kosztować Cię będzie między 2000 a 3000 złotych, może nieco więcej.

Więcej…

Strona 2 z 4