• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
bannerlogo.jpg

CIEKAWE KSIĄŻKI W PROMOCJI

Rowerowa wyprawa "najpiękniejsze zakątki Moraw"

Rowerowa wyprawa "najpiękniejsze zakątki Moraw"

termin: 31 maja 2018 – 3 czerwca 2018morawy

ROWEROWA WYPRAWA NA MORAWY
„NAJPIĘKNIEJSZE ZAKĄTKI MORAW”
(TERMIN: maj-czerwiec 2018)
(UWAGA: WYPRAWA MOŻE BYĆ POŁĄCZONA Z 4 DNIOWĄ WYPRAWĄ NA FERRATY W REJON SALZKAMMERGUT – AUSTRIA, JEŚLI UDA SIĘ POŁĄCZYĆ ROWERY Z FERRATAMI,  - TERMIN MOŻE ULEC PRZESUNIĘCIU O 4 DNI)

Zapraszamy na bardzo ciekawą, zarówno sportowo, jak i turystyczno-krajoznawczą wyprawę w przepiękny rejon Czech - Morawy. Wielokrotnie przejeżdżaliśmy tędy podróżując w kierunku Austrii, Włoch czy też Chorwacji. Niestety, wielu z nas nie znalazło czasu, by zatrzymać się i zwiedzić ten obdarzony niezwykłą urodą region.
Morawy to kraj winem płynący, stąd podczas wycieczek rowerowych będziemy poruszali się wśród winnic i miasteczek, z niezliczoną ilością piwnic winnych. Celem naszym nie będzie jednak tylko degustacja, lecz zwiedzanie tak urokliwych miejsc jak: Mikulov, Znojmo, Valtice, Lednice, Park Narodowy Podyji. Program zakłada stacjonarny pobyt w rejonie miasteczka Mikulov, zakwaterowanie w pensjonacie, wraz z pełnym wyżywieniem (śniadania i obiadokolacje), dojazd i poruszanie się po regionie busem lub własnym samochodem, zabranie z Polski własnych rowerów, które transportować będziemy przyczepą. Z założenia po regionie poruszamy się rowerami (20-40 km dziennie), w bardziej oddalone miejsca dojeżdżamy busem, ale rowery jadą z nami w przyczepie. Od jazdy na rowerze uczestników mogą uchronić jedynie niekorzystne warunki pogodowe. Wtedy program realizujemy w całości busem. Trasy opracowano tak, by każdy uczestnik wyjazdu, nawet ten, co w swoim rowerze nie potrafi zmieniać przerzutek, mógł je pokonać. Nie znaczy to oczywiście, że dla ambitniejszych cyklistów program nie zostanie rozszerzony.

Dzień 1.
Wyjazd z Katowic 6:00, przejazd w kierunku Mikulova. Po drodze przystanek w rejonie południowych Moraw na jaskinię Punkva. Oczywiście zatrzymamy się kilka kilometrów od jaskini, by móc dojechać do niej leśną drogą. Ruch samochodowy nie dochodzi do samej jaskini, nie jesteśmy pewni, czy nie dotyczy to również rowerzystów. Trasa łatwa, urokliwa, a i sama jaskinia przepiękna. Zwiedzanie jaskini dodatkowo płatne 180 CZK.Dojazd do Mikulova, zakwaterowanie. Obiadokolacja w pensjonacie, wieczorne zwiedzanie miasteczka prawdopodobnie wizyta w piwnicy winnej, nocleg.

Dzień 2.
8:00 pobudka, 9:00 śniadanie, 10:00 wyjazd rowerowy z Mikulova do pałacu w Valticach (zwiedzanie obejścia pałacu, dla zainteresowanych zwiedzanie wnętrza)


Następnie jedziemy dalej rowerami do pałacu w Lednicach. (zwiedzanie obejścia pałacu, dla zainteresowanych zwiedzanie wnętrza)


Powrót rowerami do miejsca zakwaterowania. Całkowity dystans dnia to 35-40 km. Po powrocie obiadokolacja, czas wolny.

Dzień 3.
8:00 pobudka, 9:00 śniadanie, 10:00 wyjazd busem z rowerami w przyczepie do Znojma. Zwiedzanie miasta i jego okolic na rowerach, czas wolny.


Następnie rowery na przyczepę i jedziemy busem do Parku Narodowego Podyji, zwanego „Czeską Amazonią”. Startujemy z miejscowości Vranov nad Dyji – oczywiście rowerami. Przejazd przez sam środek Parku Podyji leśną ścieżką, biegnącą tuż obok krętej rzeki Dyji. Dojedziemy do miejscowości Cizov. Tu chwila odpoczynku i powrót do Vranova. Zwiedzanie miasteczka. Trasa około 17 km.


Powrót busem do Mikulova, obiadokolacja, czas wolny.
Dzień 4.
W zależności od tego, czy wyjazd będzie połączony z wyjazdem na ferraty do Austrii w rejon Salzkammergut, czy też nie, tak będzie wyglądał nasz 4 dzień.
7:00 pobudka, 8:00 śniadanie, 9:00 wyjazd:
- w kierunku Salzburga (program opisano oddzielnie), lub
- w kierunku Brna – drugiego co do wielkości, niedocenianego miasta Czech. Zwiedzanie miasta (na rowerach lub pieszo), czas wolny.

Następnie przejedziemy do najlepiej zachowanego średniowiecznego zamku Pernstein.

Po zwiedzeniu zamku wyjazd w kierunku domu. Po drodze zatrzymamy się na obiad, a jak uczestnicy będą grzeczni, to może i w winiarni. Powrót do Katowic w godzinach wieczornych.
Program wyjazdu ambitny pod względem turystyczno-poznawczym. Pod względem rowerowym w zakresie osiągalnym dla każdego, kto porusza się rowerem. Dla „niedojechanych” przewidujemy dodatkowe kilometry tras rowerowych.
Jeśli połączymy wyjazd z ferratami w Austrii, to stworzymy jeden z najbardziej wszechstronnych i zróżnicowanych wyjazdów sportowo – turystycznych, jaki można zaplanować w terminie 7-8 dni. Jeśli plany będą zbyt ambitne, będziemy je korygować na miejscu, jest z czego wybierać. Zapraszamy SOSNA i Nitus.