• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
bannerlogo.jpg

CIEKAWE KSIĄŻKI W PROMOCJI

WYPRAWANA GROSSGLOCNER (3798 m n.p.m.) I TRIGLAV (2864 m n.p.m.)

WYPRAWANA GROSSGLOCNER (3798 m n.p.m.) I TRIGLAV (2864 m n.p.m.)gross
(termin: czerwiec-lipiec 2018 - jedziemy na pogodę:))

Zapraszamy do udziału w wyprawie, której celem będzie zdobycie najwyższych szczytów Austrii i Słowenii: Grossglocknera (3798 m n.p.m.) oraz Triglavu (2864 m n.p.m.) Oba szczyty można polecić wszystkim, który mają zamiar ambitniej podejść do tematu górskich wypraw. Celowo łączymy te dwa miejsca, gdyż zdecydowanie różnią się one od siebie. Wyjazd nie wymaga szczególnego przygotowania kondycyjnego ani bogatego doświadczenia górskiego. Trasy nie są wymagające ani szczególnie forsowne. Nie mniej jednak wejście na Triglav to częściowo poruszanie się farratą, a wejście na Grossglocknera to konieczność założenia raków oraz użycie czekanów liny asekuracyjnej w rejonie lodowca. Noclegi oczywiście w schroniskach górskich, więc wspinamy się na lekko. Należy mieć ze sobą wysokie buty do turystyki górskiej, resztę: kask, uprzęże, raki, czekany dostaniecie od nas.

Dzień 1.
Wjazd z Katowic 22:00 dnia poprzedniego; przejazd (11 godz.) w rejon Grossglockner. Jeśli będziemy posiadać odpowiedni zapas czasu, a tak też planujemy, przejedziemy przepiękną malowniczą GrossglocknerHochalpenstrasse, licząc na łaskawość pogody, bo widoki zapierają dech w piersiach. Następnie pozostawiamy naszego busa na parkingu i wyruszamy do schroniska.Po trzech godzinach marszu od parkingu docieramy na przełęcz (2801 m n.p.m.). To tu stoi schronisko Stüdlhütte, w którym odpoczniemy i nocujemy.
Dzień 2.
5:00 pobudka, śniadanie, 6:00 wymarsz w kierunku schroniska Erzherzog Johann Hutte na wysokości 3451 m n.p.m. W schronisku krótki odpoczynek i wymarsz w kierunku szczytu. Grossglockner 3798 m n.p.m., chwila na zdjęcia i zasłużony samozachwyt. Powrót do parkingu, obiad, wyjazd w kierunki Słowenii. Zakwaterowanie. kolacja i nocleg w rejonie jeziora Bohinjsko
Dzień 3.
Dzień odpoczynku, skądinąd zasłużonego. Późna pobudka, śniadanie, zwiedzanie okolicy, kąpiel w jeziorze. Obiad, wieczorem imprezka w jednej z lokalnych karczm.
Dzień 4.
6:00 pobudka, śniadanie, wykwaterowanie, dojazd do początku naszej trasy na Triglav – miasteczko Uknac. Pozostawiamy busa i maszerujemy początkowo gęstym lasem, mijając wodospady, górskie jeziorka i przepiękne kwieciste polany. Po drodze miniemy kilka schronisk, w których będzie można odpocząć i zjeść ciepły posiłek. Trasa wyjątkowo malownicza i łatwa. Mamy na nią cały dzień, by w końcu dotrzeć do jednego z 2 schronisk pod szczytem: Dom Planika lub Dom na Kredarici. Tu kolacja i nocleg.
Dzień 5.
6:00 pobudka, śniadanie, wykwaterowanie, atak na szczyt – Triglav (2864 m n.p.m.)
Po zdobyciu szczytu schodzimy w dół mijając znane nam schronisko; cały dzień idziemy dolinami aż do naszego busa pozostawionego w miasteczku Uknac. Przejazd do miejsca zakwaterowania (pewnie tego samego, co dwie noce wcześniej). Kolacja, nocleg.
Jeśli sił starczy, i duch będzie ochoczy, wieczorem imprezka w znanym już nam słoweńskim stylu.
Dzień 7.
Dzień powrotu do domu, po porannym wczesnym śniadaniu wyjeżdżamy w kierunku Polski. Czas przejazdu to około 13 godz., więc śpieszymy się z wyjazdem.
Wyprawa ambitna, ale przeznaczona dla amatorów z zacięciem. Na pewno nie należy się spodziewać ani szczególnie forsownego marszu, ani nadmiernych trudności technicznych. Najważniejsza jest pogoda. Da tego istnieje możliwość zmiany kolejności zdobywania gór tak, by jak najlepiej wykorzystać dogodne warunki atmosferyczne.
Zapraszamy SOSNA i Nitus.