• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
bannerlogo.jpg

CIEKAWE KSIĄŻKI W PROMOCJI

Krótki poradnik jak zacząć szkolenie

internet

To oczywiście przede wszystkim grupa dyskusyjna pl.rec.paralotnie. Dlaczego przede wszystkim? Bo pomimo niepochlebnych opinii jakimi cieszy się to medium w środowisku paralotniowym, jest to najłatwiejszy sposób na dotarcie do niego osobom z zewnątrz. Rzadko uzyskasz tu publicznie konkretne odpowiedzi, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że dostaniesz kilka wartościowych postów na priv, a dzięki nim uzyskasz kontakt z ciekawymi ludźmi. Pamiętaj że im bardziej ogólne pytanie, tym ogólniejsze odpowiedzi. Dlatego postaraj się sprecyzować swoje potrzeby i zadaj sobie trud wcześniejszego samodzielnego poszperania. Wiele szkół posiada własne strony internetowe.

znajomi

Chyba najpewniejszy sposób na wyeliminowanie złej szkoły. Jeżeli masz latających znajomych, zapytaj ich nie tylko o wrażenia po kursie, ale również o to gdzie i z kim teraz latają. Nawet jeżeli nie będą chcieli wprost wyrazić swoich wątpliwości co do fachowości przebytego szkolenia (różnie to bywa), dowiesz się czy utrzymują kontakt ze szkołą i korzystają z jej kolejnych ofert wyjazdowych. Jeżeli nie zapytaj wprost dlaczego, być może nie wynika to z niezadowolenia kursanta, ale z braku funduszy na dalsze szkolenie, braku potrzeby szkolenia a może po prostu z braku oferty szkoły. Ta ostatnia przyczyna powinna Ci dać do myślenia, bo jeżeli będziesz się chciał dalej rozwijać oznacza to konieczność szukania nowej szkoły po zakończeniu kursu.

Niestety tutaj też kryje się pułapka. Niektóre ze szkół specjalizują się w kursach na pewnym poziomie i świadomie nie organizują żadnych wyjazdów za cel stawiając sobie doskonałe wyszkolenie podstawowe (I i II etap) i cel ten bez zarzutów realizują.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły?

Sprzęt

Warto sprawdzić na czym będziemy latać w czasie kursu. Niektóre szkoły zawierają takie informacje na swoich stronach. Zgodnie z prawem powinna ona brzmieć mniej więcej: "Szkoła oferuje szkolenie wyłącznie na certyfikowanym sprzęcie", idealnie kiedy możemy przeczytać np. "Co sezon cały sprzęt wykorzystywany do szkolenia podlega wymianie na fabrycznie nowy". Jeśli znacie nazwę firmy i skrzydła można sprawdzić jego atest i rok, z którego pochodzi model na stronie http://para2000.org. Oprócz skrzydeł należy wymagać uprzęży z protektorem, oraz kasków. Zwracaj uwagę aby cały sprzęt był odpowiedni dla Ciebie pod względem rozmiaru, zwłaszcza osoby bardzo drobne lub bardzo korpulentne (standardowo małe rozmiary zaczynają się od 65 kg masy startowej a duże kończą na 120 kg masy startowej) powinny upewnić się, że szkoła jest w stanie zapewnić im odpowiedni ekwipunek.

Terminy

Często charakter pracy ogranicza możliwości realizowania hobby, a biorąc pod uwagę, że powodzenie kursu paralotniowego w znacznym stopniu zależy od pogody należy liczyć się z faktem, że mając do dyspozycji wyłącznie weekendy szkolenie może ciągnąć się bardzo długo. Korzystniejsze są kilkudniowe kursy, zwłaszcza jeśli instruktor przed ich rozpoczęciem sprawdza prognozy pogody i w razie czego proponuje inny termin. Sprawdź czy oferta gwarantuje ilość wylatanych godzin i zawiera informację o dniach rezerwowych w celu uzupełnienia nalotu w razie wybitnie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

I na koniec coś z czego musisz zdawać sobie sprawę zanim podepniesz się do paralotni:

Obecność instruktora nie chroni od wypadku

Fałszywe poczucie bezpieczeństwa bywa równie groźne jak nieprzemyślana brawura. Nikt nie jest w stanie zagwarantować nam, że lot zakończy się bezpiecznie, zwłaszcza że w powietrzu jesteśmy właściwie sami i nikt z ziemi czy nawet z paralotni obok nie może w pełni ocenić sytuacji w jakiej się znajdujemy.

Dobry instruktor potrafi jednak w istotny sposób zniwelować prawdopodobieństwo przykrych następstw poprzez właściwą ocenę panujących warunków, znajomość naszych umiejętności i posiadanego sprzętu, zapewnić nam wsparcie psychiczne, co w niektórych sytuacjach jest po prostu niezbędne czy podpowiedzieć kiedy lepiej odpuścić a kiedy warto trochę zaryzykować.